Domů Anti-Aging teorie
Facebook
Váš košík je prázdný
Anti-Aging specialista - MUDr. Monika Golková
Asociace medicíny proti stárnutí - AMPS ČR
1. certifikovaná Anti-Aging klinika A2C

Proč stárneme - teorie stárnutí

Základní myšlenkou všech teorií stárnutí je to, že biologické stárnutí našeho organismu vede k poškození buněk, orgánů a tkání a má za následek vznik onemocnění. Pokud budeme bojovat s těmito stárnoucími mechanismy, co nejdříve to lze, můžeme redukovat nebo dokonce odstranit působení nežádoucích vlivů na naše zdraví.

Jeden člověk z 10 je nyní starší 60ti let, v roce 2050 to bude jeden člověk z 5 a v roce 2150 jeden člověk ze 3 bude starší 60ti let. Medicína proti stárnutí neboli Anti-Aging medicína je nově vzniklá lékařská specializace, jejímž cílem je dosáhnout co nejlepšího možného zdravotního stavu člověka a zároveň co nejvíce zbrzdit proces stárnutí organizmu. Jako preventivní medicína je určena pro všechny ty, kteří se zajímají o své zdraví a chtějí si ho dlouhodobě udržet. Anti-Aging medicína využívá řadu nejmodernějších vyšetřovacích metod a terapeutických postupů, jako je vyšetřování mozkových neurotransmiterů, hormonální screening krve, moči a slin, vyšetřování hladin volných radikálů a antioxidantů, genetické vyšetření, vyšetřování potravinových intolerancí a řadu dalších metod.

Když se lidé ptali známého badatele v oblasti budoucnosti Raye Kurzweila, jakého věku se asi dožije, odpovídal: „Řekněme, že zemřít neplánuji!“ Pouze málo lidí má tak smělé plány, ale dožít se vysokého věku by rozhodně chtěla většina. Z vědeckého hlediska je v rozvinutých zemích tento optimismus naprosto oprávněný.

Z evolučně-biologického hlediska představuje stárnutí přirozený proces, který však není optimalizovaný, protože živé organismy investují do rozmnožování a nikoliv do prodlužování života.

Délka života různých živočichů je do určité míry podmíněna geneticky. Hlístice C.elegans žije pouze několik dní, myši žijí asi dva roky, sloni se dožívají 60-70 let a želvy obrovské více než 150 let. Zároveň ale vidíme něco velice důležitého – nejrůznější intervence mohou život různých živočišných druhů výrazně prodloužit. I u lidí se za posledních 150 let zvýšila střední délka života o 40 let. Dosud nejstarší člověk (žena Jean Calmet) se dožila 122 let a 164 dní.

„Stárnutí není nevyhnutelné“, touto větou začala z úst sportovního lékaře a nynějšího prezidenta Americké asociace medicíny proti stárnutí, Ronalda Klatze, éra moderního preventivního lékařství v roce 1992. Od té doby se stala Medicína proti stárnutí neboli Anti-Aging medicína nejrychleji rostoucí lékařskou specializací a stále více lékařů se zapojuje do boje proti stárnutí, zejména v souvislosti s omezujícími onemocněními a poškozeným zdravím ve vyšším věku. Cílem medicíny proti stárnutí je dosažení co nejlepšího možného zdravotního stavu pro každého jednotlivce.

V České republice již od roku 2005 působí Asociace medicíny proti stárnutí ČR, která je zdrojem informací pro všechny, kteří se chtějí na této preventivní medicíně podílet a chtějí se dozvědět více.

Podívejte se na některé nejrozšířenější teorie stárnutí a možnosti, jak s nimi bojovat.