Domů Články Desatero proti stárnutí
Facebook
Váš košík je prázdný

Desatero proti stárnutí

Desatero proti stárnutí

Odhalte pravidla zdravého životního stylu, abyste si udrželi své mládí plné energie. Při pravidelném dodržování si zajistíte vitální život do vysokého věku.

1. Protizánětlivá dieta

Zánět znamená stárnutí. Protizánětlivá dieta redukuje riziko skrytého zánětu, a tedy přispívá k dlouhověkosti. Obsahuje nejvíce zeleniny, ovoce a bílkovin s nízkým obsahem tuku. Zahrnuje užívání rybího tuku, olivového oleje a především cereálií. Neobsahuje bílou mouku ani rafinovaný cukr.

2. Doplnit antioxidanty

Posilujte svou imunitu příjmem dostatečného množství vitaminů a minerálů tak, abyste byli chráněni v rizikovém zimním období před chřipkou, rýmou či nachlazením. Dopřejte tělu antioxidanty – látky, které dokáží neutralizovat volné radikály v lidském těle a chrání nás před onemocněními. Zkuste vitaminy C a E, extrakt ze zeleného čaje, beta-karoten, koenzym Q10, zinek, selen a rybí olej.

3. Dodržovat pitný režim

Minimálně 2 litry čisté vody denně jsou základ, denní příjem alkoholu je vhodné omezit na 1-2 sklenky vína či 0,5 l piva. Nejzdravější voda je neperlivá.

4. Omezit stres

Nezapomeňte myslet na sebe a udělejte si radost. Vyčleňte si alespoň jeden den v týdnu.

5. Dostatečný spánek

Využijte krátkých zimních dnů k relaxaci a spánku. V zimě se dříve stmívá a naše tělo produkuje více hormonu spánku, melatoninu – ten jako přirozený antioxidant posiluje naši imunitu a chrání nás před onemocněními. V dospělosti se produkuje právě jen během spánku. 8 hodin spánku je pro každého lék.

6. Hodně přátel

Sociální kontakt, kultura a společné zážitky prodlužují život.

7. Pobyt na čistém vzduchu

Využijte volného času k pobytu v přírodě v čistém prostředí lesů či hor. Vaše plíce a pleť si to zaslouží.

8. Co nejvíce pohybu

Vyrazte každý den na odpolední pěší túru – 3 km denně či 30 minut chůze přispívá k dobré náladě, udržení kondice a správné váhy.

9. Pozitivní myšlení

Žijte příjemnými okamžiky – každý den vám vždy přinese něco pozitivního, stačí jen ubrat rychlost, dívat se a vnímat. Nebraňte se přirozenému smíchu. Studie prováděné s nejdéle žijícími lidmi (nad sto let) potvrdily, že tito lidé jsou nesmírně optimističtí a umí si užívat života.

10. Láska a doteky léčí

... a pokud zrovna nejste zamilovaní a ta pravá či ten pravý na vás teprve čeká, zkuste se "tulit" k ratolestem kamarádů či příbuzných – ocenění bude oboustranné.

Text: MUDr. Monika Golková