Domů Články Hormony v boji proti stárnutí
Facebook
Váš košík je prázdný

Hormony v boji proti stárnutí

Hormony v boji proti stárnutí

Čím jsme starší, tím je hladina našich hormonů nižší. Proto je třeba nechat si zkontrolovat hladinu hormonů a v případě potřeby ji vyrovnat. Získáte tak zpět vitalitu a mládí.

Hormony jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí nacházejícími se v určitých částech těla, jako je např. hypofýza, která produkuje růstový hormon nebo pohlavní žlázy, které jsou odpovědné za sexuální hormony. Existuje mnoho hormonů, my se však budeme zabývat zejména dvěma hormony, hormonem DHEA, který napomáhá v boji proti stárnutí a stresu a také pohlavními hormony, testosteronem a estrogeny.

Hormony zpomalující stárnutí

DHEA je hormon, kterého tělo produkuje nejvíce a který se mění na další steroidní hormony, jako je třeba testosteron. Hormon DHEA syntetizují zejména nadledvinky a je často označován jako hormon oddalující příznaky stárnutí neboli hormon mládí. Chrání kosti, kůži, ovlivňuje hmotnost, mozek, sexualitu, imunitu a kardiovaskulární systém. Když zkoumáme jeho vliv na kůži, zjistíme, že hormon DHEA brzdí stárnutí kůže. Působí na strukturu kůže a brání poškození některých kožních buněk. Jeho hlavní účinek: blokuje enzym, který poškozuje kolagen. Výsledek: pleť je mladší.

Testosteron produkují u mužů varlata. Stejně jako v případě hormonu DHEA se jedná o steroidní hormon, jehož struktura je odvozena od sterolu – cholesterolu. Má velký vliv nejen na náladu, sebedůvěru nebo entuziasmus, ale také na svalovou hmotu a prevenci kardiovaskulárních chorob. Výrazně působí na sexualitu, jelikož podporuje touhu, sexuální výkonnost a vnímání pocitů. V tomto směru je vysoce účinný, protože působí na všechny složky sexuality (nervy, cévy, pohlavní orgány, hmatová tělíska). Naopak pokles testosteronu se projevuje sníženým libidem.

Mezi estrogeny patří tři hormony: estradiol, estron a estriol. Estradiol je nejdůležitějším hormonem z celé trojice. Estron je částečně vyměšován tukem a ženy v menopauze ho mohou mít větší množství. Estradiol zpomaluje stárnutí mozku tím, že stimuluje růst nervů, funkci neuronů a zacelování jizev. Je to důležitý antioxidant, který je dvakrát tak účinnější než vitamín E a C dohromady. Ovlivňuje hladinu serotoninu, který je nervovým přenašečem, je zdrojem dobré nálady a zvyšuje tvorbu dopaminu a noradrenalinu. Při předpisování hormonů je třeba dbát zvláštní opatrnosti. Hormony se nesmí užívat bez lékařského doporučení.

Přehled hormonů

DHEA
Výsledky: zejména u žen zvyšuje libido, svalovou hmotu, kvalitu kůže a kostí.
Kontraindikace: rakovinové onemocnění závislé na hormonech.

Estradiol
Výsledky: zvyšuje kvalitu života, pomáhá zpevňovat kosti, zlepšuje kvalitu kůže, působí např. jako prevence Alzheimerovy nemoci nebo rakoviny střeva. Udržuje dobrou náladu, dodává energii a potlačuje deprese.
Kontraindikace: rakovina prsu a dělohy.

Testosteron
Výsledky: zvyšuje kvalitu života, energii, libido, erekci, prevence diabetu, kardiovaskulárních chorob, osteoropózy.
Zvýšená opatrnost: prostata.
Kontraindikace: rakovina prostaty a varlat.

Text: Dr. Claude Dalle