Domů Články Prodlužte si mládí
Facebook
Váš košík je prázdný

Prodlužte si mládí

Prodlužte si mládí

Je stárnutí vyhnutelné nebo osudné? Proč někteří z nás stárnou pomaleji než ostatní? Je vůbec možné stárnutí zpomalit? Být stále mladý, aktivní a plný života je přáním každého z nás. V dnešní době to už nemusí být jen přání - čas sice zastavit nelze, ale stárnutí ano. Udržet si vitalitu a dožít se vysokého věku s elánem a čilý po stránce fyzické i duševní už může každý. Chce to jen chtít ...

„V současné době existuje zhruba 300 teorií stárnutí, ovšem ani jedna není úplně vyčerpávající. Velmi často citovaná je tzv. volně radikálová teorie přiklánějící se k tomu, že za stárnutí kromě genetických dispozic může především nekvalitní prostředí, ve kterém žijeme. To dává prostor vzniku a působení volných radikálů, které poškozují buňky našeho těla“, říká prim. MUDr. Monika Golková, prezidentka Asociace medicíny proti stárnutí.

Stárnutí je tedy nevyhnutelné, ovšem jeho rychlost se dá zpomalit a kvalita zlepšit. Je to velmi individuální, záleží vždy na konkrétním člověku a na stavu jeho organizmu – někdy totiž náš skutečný, tzv. kalendářní věk, může být s tím biologickým ve značném rozporu, ve výsledku se může lišit o 20 i více let. Biologický věk přitom poznáme podle změn v buňkách a v DNA, v tkáních a orgánech našeho těla. Tento věk orgánů lze změřit a rychlost procesu stárnutí zpomalit (Bio-aging system).

Teoreticky bychom se měli dožívat 120 let

To, jak rychle stárneme, a jak se to na a v našem těle projevuje, závisí zhruba z 50% na zděděné genetické výbavě a z další půlky na prostředí, ve kterém žijeme a na našem životním stylu. Kdo se o sebe více stará jak po stránce fyzické tak psychické, je na tom lépe. „Studie prokázaly, že téměř všem zdravotním problémům se alespoň částečně dá preventivně předcházet. Závažné nemoci, které se projeví do 60. let věku jsou více ovlivněny geneticky, po šedesátce si za své problémy víceméně můžeme sami. Podepisují se vlivy zvenčí, tedy znečištěné prostředí, stres, špatný životní styl atd.“, objasňuje prim. MUDr. Monika Golková a dodává: „Teoreticky bychom se při současných podmínkách života na zemi měli dožívat zhruba 120 let, odborníci již objevili i tzv. geny dlouhověkosti. Za to, že se tak neděje, může náš způsob života se všemi jeho negativy ...“

Známky biologického stárnutí

 • Pokles vitality
 • Snížení svalové síly a napětí
 • Změna tělesné konstituce
 • Snížení pružnosti kloubů
 • Kožní změny (vrásky, ochablost atd.)
 • Snížení mozkových funkcí (např. změny v paměti, v reakcích, v koncentraci)
 • Pokles výkonnosti kardiovaskulárního systému
 • Pokles hormonální aktivity
 • Snížení sexuality

Tichý a nebezpečný přítel

Prodlužte si mládí „Naším velkým nepřítelem je tichý zánět, který bývá příčinou mnoha chronických onemocnění. Takový zánět se neprojevuje bolestí, ale můžeme ho přesto zachytit a měřit,“ upozorňuje prim. MUDr. Monika Golková. Klasickým měřením zánětu je C-reaktivní protein, více precizním měřením je ale poměr mezi dvěma specifickými kyselinami, který je v ideálním případě 1:1 až 1:3, často ale bývá větší než 1:10, což je alarmující. Ideální pro omezení tichého zánětu je protizánětlivá dieta, která má střední obsah sacharidů. Rozložení živin je 40-30-30, což znamená, že karbohydráty představují 40% kalorického příjmu, 30% jsou proteiny a 30% tuky – ale vysoké kvality. Základem protizánětlivé diety je zelenina, ovoce, proteiny s nízkým obsahem tuku, rybí maso, olivový olej, rybí tuk a celozrnné pečivo. Výrazně se musí omezit smažení a konzumace rychle připravovaných jídel.

Stále mladí se správnou stravou

 • některé dlouhodobé zdravotní problémy mohou být spojeny s tzv. potravinovou intolerancí (nesnášenlivostí), což je skrytý a těžce rozpoznatelný proces
 • pokud nám některá strava či její složka nedělá dobře, trpí tím naše vitalita a stárneme rychleji
 • čím častěji jíme pro nás nevhodnou potravinu, tím více se tělo brání, což může vést až k řadě závažných onemocnění
 • prokáží-li testy protilátky k některým potravinám, je vhodné je zcela vyloučit

6 poruch spojených s potravinovou intolerancí není málo
(číslo v závorce napoví, kolik přibližně procent různých nemocí je způsobeno špatně zvolenou stravou)

 • 1. poruchy trávení (50%) bolesti břicha, zácpa, průjmy, dráždivý tračník
 • 2. dermatologická onemocnění (16%) akné, atopický ekzém, lupénka, svrbění, svědění či pálení
 • 3. psychiatrická onemocnění (11%) úzkosti, deprese, únava, hyperaktivita u dětí
 • 4. neurologická onemocnění (10%) bolesti hlavy, migrény, závratě
 • 5. respirační onemocnění (10%) astma, rýmy, potíže s dýcháním
 • 6. kloubní onemocnění artritidy, bolesti svalů

Co je Anti-Aging medicína

Medicína proti stárnutí vznikla jako reakce na stárnutí světové populace a jde o nový medicínský směr 21. století. Anti-Aging medicína využívá nejnovějších vědeckých poznatků a metod s cílem zjistit, co našemu tělu chybí a co mu naopak přebývá. Snaží se organismus co nejlépe vybalancovat přibližně na úroveň 30letého člověka. Nejedná se pouze o dosažení dlouhověkosti, ale co možná nejlepšího zdravotního stavu každého jednotlivce. V Anti-Aging medicíně se využívá látek tělu vlastních, jejichž produkce s věkem klesá a má za následek projevy stárnutí. Nedílnou součástí je bioidentická hormonální terapie, terapie pomocí antioxidantů a doplňování vitamínů a minerálů v co nejlépe vstřebatelné formě pro lidský organismus. Ale certifikovaný Anti-Aging lékař jen pomáhá najít tu nejsprávnější cestu, pak už záleží na každém, jak se získanými informacemi naloží. Pokud navštívíte certifikovanou Anti-Aging kliniku, čeká vás vstupní vyšetření, kde se nejprve probírá klasická anamnéza, vyplňují se testy na mozkové neurotransmitery, provádí se krevní odběry, ale i odběry slin, buněk těla, vlasů – vše se řeší individuálně podle zdravotního stavu. Pomocí systému funkčních testů se vyšetřuje mozek, srdce, svaly, plíce a ostatní orgány, pak se určuje jejich biologický věk. Pokud je to zapotřebí, provádí se testy na alergie, odebírá se genetický materiál…

Pohled do budoucnosti

Prodlužte si mládí Jeden člověk z deseti je nyní starší 60 let. V roce 2050 to bude jeden člověk z pěti. V roce 2150 bude jeden člověk ze tří starší 60 let. Starší senioři, tedy ti ve věku 80 let a více, jsou nejrychleji rostoucí skupina starší populace. Předpokládá se, že věková skupina lidí stoletých a více než stoletých se z 145 000 v roce 1999 zvýší na 2,2 miliony v roce 2050.

Kůže je celý náš život velmi zatěžována a my se o ni staráme většinou nedostatečně jak zvenku tak zevnitř (nevhodná kosmetika, nemoci, nesprávná výživa atd.).

Stárnutí pokožky nejvíce ovlivňují volné radikály, tedy velice reaktivní částice, které postrádají jeden elektron a snaží se ho „ukrást“ našim buňkám. Napadají a narušují bílkovinu kolagen, která dává kůži pružnost a pevnost, aktivují se též slunečním zářením.

Zevní stárnutí kůže nejvíce zapříčiňuje sluneční záření, toxické látky z ovzduší (těžké kovy, detergenty neboli čistící chemické látky, průmyslové exhaláty), chronické infekce, zánětlivé stavy, nevhodná strava, nedostatek spánku a stres.

Působením všech těchto škodlivých faktorů dochází k vysoušení pokožky, k hlubokým vráskám, ochabnutí kůže, ztrátě elasticity, skvrnité pigmentaci a k rozšíření kapilár.

Existuje několik výborných antioxidantů, které mohou navrátit stárnoucí pleti její bývalý lesk. Je to vitamin C, beta-karoten, červené barvivo lykopen obsažené v rajčatech, melounech či grapefruitech a izoflavonoidy – látky ochranné povahy obsažené v sojových bobech a sojových produktech.

Rychlost stárnutí kůže závisí i na genetických faktorech

Existuje diagnostika stárnutí pleti, kdy DNA analýza prozradí, jaké geny jsme získali po předcích, a díky tomu může být stanovena naše individuální preventivní strategie proti stárnutí kůže. Genetické vyšetření se nazývá Skin Vitality Sensor a jedná se o DNA analýzu z našich vlastních buněk odebraných ze sliznice uvnitř úst. Toto jedinečné vyšetření se provádí v ČR pouze na Anti-Aging klinice A2C v Praze.

Přirozený proces stárnutí ovlivňuje:

 • působení slunečního záření
 • cigaretový kouř
 • jedovaté splodiny v ovzduší
 • špatná strava
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • stres
 • nedostatek spánku

Text: MUDr. Monika Golková